Forex üzerinden işlem yapanların merakle beklediği büyük çalkantılar yaratması beklenen anlaşma için artık son anlara gelindi. Bugün ABD ile Çin arasında ilk faz ticaret anlaşmasının imzalanması beklenirken, piyasaların ikinci faz ticaret görüşmelerine odaklanmasıyla risk iştahında bir oran baskı gözlemleniyor. ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in ikinci faz adımı bitene kadar Çin’e yapılan gümrük tarifelerinin devam edeceğini açıklaması riskli varlıklara hafif de olsa baskı yapıyor. Şu aşamada Mnuchin’in açıklaması sürpriz olmadığı amacıyla risk iştahındaki bozulmanın sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de halihazırda bu sabah yatay bir görüntü sergilemekteler. Yurtiçi doğrultuda ise yarınki TCMB faiz kararı beklenirken, Dolar / TL dünkü kapanış standardı olan 5,88 standardında hareket etmekte. Makro doğrultuda ikincil ciddiye sahip verilerin takip edileceği günde, kur TCMB kararı evvel 5,86 – 5,91 aralığında bant hareketi yapabilir.

Jeopolitik risklerin azalmasıyla toparlanan risk iştahının kıymetli maden üstünde baskı yapmaya devam ettiğini gözlemledik. Değerli maden bu sabah da 1.536 standardına kadar geriledi. ABD TÜFE verisinin izleneceği günde, borsa endekslerinde kar satışları görülmesine rağmen risk iştahında bir bozulma gözlenmiyor. Bu kapsamda, kıymetli madende kısa vadeli baskının devam edebileceğini ve Ons Altın’ın 1.550 düzeyinin altında kalabileceğini düşünüyoruz. Hedef olarak 1.530 desteği izlenebilir.

Dün 1,1130 standardından kapatan parite ticaret gelişmeleriyle alakalı haber akışının ön planda bulunduğu bu sabah dünkü kapanışın hafif de olsa üstünde seyrediyor. Teknik olarak baktığımızda, seanslık grafikte göstergeler yükselişe işaret ederlerken, 1,1150 yakın direncinin geçilmesi halinde 1,12 standardına kadar bir yükseliş görülebilir. Parite 1,1110 düzeyinin üstünde kaldıkça yukarıya yönlü kısmi yükseliş isteğini devam ettirmek isteyebilir. Aksi durumda, 1,1110 desteğinin altında yaşanabilecek bir sarkmada 1,1085 srandardı amaç olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir