Trump’tan pazara sert müdehale

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump’tan süpriz bir çıkış daha geldi. Dostane davranışlar sergilediği Çin’e karşı tekrar ekonomik savaş pozisyonuna dönen Trump ekonomistleri de şaşırttı. Büyük sarsıntılar gelebilir ve krizden fırsat doğabilir, hazırlıklı olmakta fayda var sayın Forex yatırımcıları. Ekonomi haberimizin detayları aşağıdadır.

Trump’tan pazara sert müdehale

YSK’nın İstanbul tercihleri kararını beklediğimiz kritik bir güne piyasalar dış şokla başlıyor. Trump Çin’le uyuşmaya gider gibi yapar iken, bir anda ticaret savaşına geri döndü. Sağ gösterip sol vuran Trump gerçekte en büyük yumruğu piyasalara indirdi. Mayıs esasen sat ve tatile git ayı. Küresel piyasalarda karlar da iyi. Büyük türbülanslara hazır olmanın ve kemerleri sıkı sıkıya bağlamanın vakitı.

Mayıs ayları finansal piyasalarda genellikle kırılganlıkla geçer. Yılın ilk aylarının tesiriyle mayıslar fazlalıkla satış çoğunluklu oluyor. Satışları bazı durumlarda kuvvetli bir haber, bazı durumlarda de kar realizasyonları tetikleyebiliyor.

-Bu sene ise küllenmekte olan ticaret savaşlarının bir anda alevlenmesi “mayısta sat ve tatile git” tesirini yaratmaya aday. Gerçi bu tatil amaçli olmayacak, mecburi ve şok bir ilerleme karşısında yangından kaçış satışı olacak. Haftaya ABD Başkanı Trump’ın Çin’i amaç alan twitter mesajları giriyoruz.

-Çin’e Cuma gününe kadar uzlaşmaya varmak i çin vakit veren Trump aksi taktirde 200 milyar dolarlık Çin ithal ürünlerine yüzde 10 olarak oluşturulan vergiyi yüzde 25’e yükseltecek. Hem de 325 milyar dolarlık Çin ürününün gümrük vergisini de en kısa vakitde yüzde 25’e çıkartacak.

-Trump resmen sağ gösterip sol vurdu. Bunu yapar iken alında en büyük yumruğu piyasalara indirdi. Çin-ABD görüşmelerinin uzaması ve oluşturulan açıklamalarla uyuşma beklerken meydana çıkan bu ani değişiklik, küresel piyasalarda şok tesiri yaratabilir. Tam da ABD endeksleri rekor düzeylere yaklaşmışken ya da varmışken bu tür bir şokun meydana çıkması büyük türbülanslara yol açabilir.

-Küresel taraftan esebilecek fırtına niçiniyle kemerleri sıkıca bağlamanın tam vakitı. En azından ikinci bir bildirime ya da Çin ile ABD’nin uyuşmaya varmasına kadar. Ya da hiç bir vakit anladımacaklar ve küresel piyasalar temelden sarsılacak. Yeni bir ekonomik sistem kuruluncaya kadar da toparlanamayacak.

-Türkiye piyasaları da başka piyasalar gibi, dünyadan esecek sert fırtınanın önünde duramaz. Küresel dalganın ve fırtınanın negatif bütün tesirlerini yadıma adayız. Yapacak bir şeyimiz yok.

-Üstelik Türkiye dış kırılganlık yanısıra iç kırılganlıklara da sahip. Seçimin bitmemesi, ekonomik halun da eklenmesiyle kırılganlığı ülke olarak duble hissedebiliriz.

TÜRKİYE’DE GELDİK KARAR AŞAMASINA

Yerel seçimlerden 35 gün sonra nihayet geldik karar aşamasına. Yüksek Seçim Kurulu bugün İstanbul’la alakalı vereceği kararla seçime ‘ya tamam ya devam’ diyecek. Karar siyasette de, ekonomide de, piyasalarda da yeni yol ayrımlarına yol açabilir.

TL’nin dşayet kayıbında, Türkiye varlıklarının dşayet yitirmesinde, faizlerin ve Türkiye iflas sigortasının yükselmesinde ana niçin seçim ve ekonomideki haldur. İstanbul tercihleri resmen sonuçlandırılamadı. Aradan 35 gün atlattıktan sonra bugün toplanacak Yüksek Seçim Kurulu’nun nihai kararını vermesi bekleniyor.

-Ya tercihleri resmen sonuçlandıracak ve bu halde geçim işine yani ekonomiye yoğunlaşma fırsatını bulacağız. Ya da YSK’nın alacağı kararla seçim belirsizliği yeni bir adıma taşınacak. Yeni tartışmalar, gerilimler, belirsizlikler birbirini izleyecek. Kararı siyasette de, ekonomide ve piyasalarda da yeni yol ayrımları izleyecek.

ÖNEMLİ ÖLÇÜDE FİYATLANDI

-Seçim belirsizliği piyasalar doğrulusunda mühim ölçüde fiyatlandı denilebilir. Kurun geldiği düzey, faizlerin ve CDS’lerin yükselmesi, borsanın gerilemesi bunun sonucu. Belirsizlik mühim ölçüde fiyatlandığına göre şayet YSK seçime tamam derse bunun pozitif yansımalarını finansal piyasalarda görebiliriz.

-Ama bunun tesiri kısa vadeli olabilir. Devamının nasıl geleceği ise ilk olarak ABD ile ilişkilerin haluna, siyasette gerginliklerin azaltılmasına ve ekonomide meydana konulacak performansa bağlı olacak.

SEÇİME DEVAM DERSE

-YSK seçime devam derse de, sahip olunan fiyatlamaların devamı gelebilir. Ta ki seçim sonuçlanana ve düğüm çözülene kadar.

-Bu eğilimin şiddeti ve büyüklüğü ise daha çok yabancı yatırımcıların vereceği reaksiyona bağlı. Dolayısıyla YSK seçime devam derse bunun gerekçeleri ve yabancı yatırımcıların ikna edilmesi ile vakitcin yönetilmesi de mühim olacak.

4 AYLIK BİLANÇO HASARLI

Küresel piyasaların iyi gittiği, faizlerin genellikle düştüğü, doların arttığı, altının yatay seyrettiği, ilerleyen ülke paralarının ufak dşayetler kaybettiği, borsaların yükseldiği, petrol fiyatlarının toparlandığı dört ayı geride bıraktık. Yılın üçte birlik bölümünü meydana getiren bu devre Türkiye için, küresel piyasalardan negatif yönde ayrıştığı ve zararla kapattığı bir devre oldu.

TL’DE 4 AYLIK KAYIP % 11.3

Bitişikte yer sunduğumuz finansal varlık fiyatları tablosunda nisan ayı ve senenin ilk dört aylık seyri ve değişimleri görülüyor.

-Dört ayda ve nisan ayında en ilgi çekici ilerleme Türk Lirası’nda meydana gelen dşayet kayıbı. Bunun yarıdan çoğu seçimden sonra nisanda gerçekleşti. TL dolara karşı 4 ayda yüzde 11.3 dşayet kayıbına uğrarken bunun yarıdan çoğu olan 6.6’lık kayıbı nisan ayında meydana geldi. Nisanda hem dolar güçlendi hem de TL dşayet kaybetti.

-Hazine faizleri de tırmanıştaydı. Nisanda 2 senelik tahvil 2.76 puan, 10 senelik tahvil de 2.03 puan yükseldi. Sonuçta hazine faizleri eylül ayından ileri en yüksek düzetekrar çıktılar.

İLK KEZ KREDİ FAİZİ MEVDUATIN ALTINDA

-Mevduat ve kredi faizlerinde ise tersi bir hal söz konusu. Mevduat faizi nisanda 1.5 puan kadar yükseldi ama senebaşına göre de düştü. Ticari kredi faizleri ise senebaşından bu yana düşüyor. Kredi faizi nisanda 2.77 puan, 4 ayda 6.42 geriledi.

-26 Nisan itibariyle kredi faizleri yüzde 21.21 düzetekrar gerileyerek bankaların üç aylık mevduata verdikleri çoğunluklu ortalama faiz olan yüzde 21.93 oranının bile altına indi. Konut kredi faizleri ise esasen mevduat faizinin altında bulunuyor. Yükselmiş haluyla bile konut kredi faizi yüzde 19.35 düzeyinde ve 3 aylık mevduat ile arasındaki fark 4.6 puana çıktı.

BORSADAKİ BÜYÜK MAKAS

-Küresel piyasalarla bir değişiklik da hisse senetleri fiyatlarında yaşandı. MSCI endeksleriyle ilerleyen borsalar 4 ayda yüzde 11.7 yükselirken, Türkiye pazarı yüzde 8.2 geriledi. Türkiye pazarının kayıbının yarısı tekrar nisan ayında oldu.

-Gelişmiş borsaların ortalama priminin yüzde 15.4’e varması da küresel piyasalarda 4 ayda yaşananların net biçimde pozitif olduğunun göstergesi.

-Türkiye aleyhine saseneacak negatif ilerlemelerden biri de petrol fiyatlarında 4 ayda yüzde 31.6’ya varan artış. Bunda ABD’nin 22 Nisan itibariyle Türkiye’yi İran’la ticarette muafiyet listesinden çıkarması etkili oldu. ABD ile problemli alanlara ve gerilimlere bir yenisi daha eklendi.

RİSKLER YÜKSELDİ, YABANCILAR SATIŞTA

-Dört aylık devrede yabancılar finansal piyasalarda genellikle satıcıydı. 26 Nisan’a kadar yaptıkları işlemlerden net satışlarının toplamı 1.66 milyar dolara vardı. Satışlar 1,81 milyar dolarla gerçekte devlet iç borçlanma senedi ve özel sektör tahvillerindeydi. Hisse senedi doğrultusunda ise 148 milyon dolarlık net alımdalar.

-Gelişmeler ülke riskinin arttığına işaret ediyor. Buna paralel ülke iflas sigortası CDS’ler dört ayda yüzde 25 yükseldi ve 360 bin düzeyinden 450 bine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir