Euro dolar karşısında 17 günlük verilere göre en değerli döneminde

Euro/Dolar paritesi oldukça sık takip edilen ve çapraz işlem yapılan kurlar arasında başta gelmektedir. Geçtiğimiz Cuma günkü prosedürlerde iki haftadan uzun bir zamanın en yüksek standardına çıkan Euro yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı.

Dealerlara göre spekülatörlerin, bir Japon bankasının Alman bankasından milyar dolarlık havacılık finansman işini alması planından kaynaklı euroya yönelik talep artışı beklentisi yükselişte etkili oldu.

Euro, dolar karşısında 1.1294 ile 26 Mart’tan bu yana en yüksek civarını görmesi ardından TSİ 08:20’de yüzde 0.28 artıda 1.1285 seviyesinden prosedür gördü.

Dealerlar, spekülatörlerin Mitsubishi UFJ Financial Group’un Alman DZ Bank’ın havacılık finansman faaliyetini alma planına reaksiyon olarak euro aldığını belirtti. DZ Bank’ın havacılık finansmanı işi geride bıraktığımız senenin Haziran’ında 5.6 milyar euroya denk geliyordu.

Güçlü euro nedeniyle baskılanan Dolar Endeksi (DXY), önceki günü yükselişini geri alarak yüzde 0.15 ekside 97.030 puan oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir