Dolar’da değer kaybı minimum seviyede

ABD Doları, geçtiğimiz hafta gerçekleşen işlemlerde mühim paralar karşısında çok değişmedi.

Dolar, ABD’de beklentinin altında belirtiler enflasyon verisi Fed tutanaklarının merkez bankasının faiz konusu ile ilgili bütün sene süresince beklemede kalabileceğini işaret etmesinin sonrasında Çarşamba günü düşüş kaydetmişti.

Doların on mühim pazar parası karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günü yüzde 0.2 gerilemesinin sonrasında çok değişmedi. Gösterge dizin TSİ 08:53’te yüzde 0.04 artıda 1,192.42 puan oldu. Doların yen karşısındaki iki günlük kayıbı yüzde 0.07 orantısında bulunuyor. Euro/Dolar paritesi iki günde yüzde 0.18 yükseldi.

ABD’de TÜFE Mart’ta beklentiye paralel artış kaydederken, çekirdek enflasyon beklentiyi karşılayamadı. ABD Çalışma Bakanlığı bilgilerine göre tüketici enflasyonu Mart’ta aylık yüzde 0.4 senelik yüzde 1.9 oldu. Çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0.1 senelik yüzde 2 ile beklentinin altında kalması Fed’in faiz konusu ile ilgiliki sabırlı duruşunu destekliyor.

Fed tutanakları yetkililerin çoğunun görüşünün faizlerin 2019 seneının kalanında sabit tutulacağı tarafında olduğunu işaret etti. Tutanaklara göre birkaç yetkili, bilgilere ve ilerlemeler bağlı olarak bir ileri faiz adımının her iki yönde de olabileceği görüşünde.

Sydney’de Rakuten Securities Avustralya COO’su Nick Twidale, “Fed tutanakları öngörülebilir ileride güvercin duruşu tekrardan onayladı ve bu dolar üstünde biraz daha baskı oluşturdu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir