2019 Yılının Siyasi ve Ekonomik Olarak Etkili İnsanları

ABD ve Avrupa hisse senedi piyasaları bu haftaki tatillerde rekor seviyelere ulaştı ve genişletilmiş ABD – Çin ticaret savaşı 1. aşama ticaret anlaşmasıyla sona erdi.

Belki de jeopolitik küresel finansal piyasaları diğer tüm yıllardan daha fazla tuttu. Bununla birlikte, piyasalar ekonomik durgunluğun durgunluğuna dair beklentilerin artmasına neden olduğu için para politikası da odaklandı.

Donald Trump

ABD Başkanı 2019’da ilgi odağıydı ve yeni bir on yıla yaklaştıkça bir hafta daha olmaya devam ediyor.

Her şey 2018’in başında Trump tarifeleri ile alüminyum ve çelik ithalatına çarptığında başladı. Çok azı ABD Başkanı’nın daha önce benzeri görülmemiş 20 aylık bir ayın 1. aşama anlaşması yapmasını beklemesini beklerdi.

Sonunda bir yıl süren bir boğuşmadan sonra onay mührünü alan USMCA’ya atıldığında, Trump’ın Amerika’yı tekrar harika yapmadaki başarısına karşı çıkmak zor.

Boris Johnson

Boris Johnson’un siyasi esnekliği ve kalıcılığı ilk 5 sırayı hak ediyor. David Cameron’un yanı sıra siyasi çorak topraklara kaybolduktan sonra, 2019’un sonlarında hızlı bir canlanma oldu.

Theresa May, Brexit ve ritain iplerdeydi. Bir azınlık hükümeti ile Johnson, olasılıklara karşı gelmeden önce Parlamento’da bir dizi yenilgiyle başarısız oldu.

AB ve Kuruluşun tehditlerinin aksine Johnson, revize edilmiş bir Brexit anlaşması yaptı ve hatta Parlamentonun lehine oy kullanmasını sağladı.

Jerome Powell

Birçoğunun ABD Başkanı’na karşı ayağa kalkmadığı bir yılda, Trump’ın düşmanı sıfır faiz oranlarından kaçınmayı başardı . Sakin ve toplanmış bir şekilde, FED Başkanı ABD ekonomisini durgunluktan uzaklaştırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir