Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkiler ekonomi hareketliliklerinde ülkemiz adına önemli unsurlar doğruyor. Bu doğrultuda İncirlik’teki işçi çıkarımları da piyasalarda hareketliliğe sebebiyet verebilir.

Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, Amerikalı şirketin İncirlik Hava Üssü’nde çalışan 424 Türk işçinin çıkış prosedürünü başlattığını belirterek, “Amerika, Irak, Suriye ve Türkiye’den çekilmek istiyor bu amaçla de şirket işçi azaltıyor” dedi.

İncirlik Hava Üssü’nde ABD’li işveren Vectrus şirketi 20 Ocak’ta, 20 Şubat tarihine kadar savunma sanayinde çalışan 32’si kadın toplam 424 işçinin işten çıkartılacağını Türk Harb-İş Sendikası’na ve Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne bildirdi. Firmaya ait 890 Türk işçinin çalıştığı üstte 424 işçinin çıkartılmasının da Amerika’nın Türkiye, Suriye ve Irak’tan çekileceği iddialarını yanında getirdi.

Türk Harb-İş Sendikası’da, Türk-İş’e bağlı sendikaların başkanlarıyla beraber Adana şubesinde basın toplantısı düzenledi. Basın bildirisini okuyan Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, işten çıkarılmaların etik olmadığını belirterek, “Biz kendilerine bu ekonomik koşullarda işçi çıkartmalarının insanları çok kötü etkileyeceğini belirttik. Bu muhakkak kabul edilemez. Toplam çalışanın 890 şahıs bulunduğu yerde 424 bireyin iş akdini feshedilmesi toplu bir işçi kıyımını işaret ediyor” diye konuştu.

ABD’li işverenin işçi çıkartmalarından vazgeçmelerini istediğini bildiren Akalın, “31 Mart 2020 itibariyle yeni bir toplu sözleşme devresine girileceğini ve ABD’nin bu vurdum duymaz tavrının sözleşmenin seyrini etkileyebileceğini, sert bir ortamda görüşmelerin geçeceğinin bilinmesini isteriz. ABD’nin her bölümde barışı bozmak adına yaptığı bu davranışı burada da yapmasına izin vermeyeceğiz. Biz Türk Harb-İş Sendikası olarak büyük işçi hareketi başlatabileceğimizi Sakarya’da yaptığımız eylemlilik kararıyla gösterdik” ifadelerini kullandı.

İşçi çıkartmalarda şirketin gösterdiği gerekçenin Amerika’nın bölümden çekilme girişimine bağlı bulunduğunu açıklayan Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, daha sonra şunları söyledi:

“Irak, Suriye ve Türkiye’den çekilmek istediklerini belirtiyorlar ve buna bağlı olarak da kadro daraltılmasına gitmek istiyorlar. ABD hükumeti çekilmek istiyor. Şirket yalnızca hükümetin yetki verilen düzeyde işçi çalıştırır. Şirketin yetkililerinin söylediği sözler bunlar. Buradan ‘ABD çekiliyor biz de buna bağlı olarak işçi azaltıyoruz’ dediler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir