Swap İşlemi Nedir?

Piyasalardaki swap prosedürleri, değişik faiz çeşitlerine sahip olan borçların birbirleriyle değişimi olarak tanımlanabilir. Swap; genellikle faiz oranlarına, hisse senedi endekslerine ya da döviz kurlarına bağlı olarak prosedür görür. Swap prosedürleri, kısa vakit içerisinde; en çok kullanımda olan finans prosedürlerinden birisi durumuna gelmiştir.

Swap oranları, bir kişinin; kısa vadeli piyasalar karşısında talep ettiği sabit oranlardır. Swap oranları, piyasada birbirinden değişik swap çeşitlerine uygulanmaktadır. Bir para takası, diğer bir para biriminde olanlar için; bir nevi faiz ödemelerinin takasıdır.

İşlem yapılacak paritede, değişik iki para biriminin faiz oranları arasında hesaplanan fark; swap seviyesinı belirlemektedir. Bir swap seviyesi prosedürindeki takasın sabit oranlı kısmının nakit akışı, prosedür yapıldığında belirlenebilir. Değişken oranlı kısmının nakit akışı ise, sıfırlama tarihlerinde periyodik olarak belirlenmektedir.

Forex piyasalarında oluşturulan prosedürler, genellikle iki gün valörlü bulunduğu için; değişik bir sistem söz konusudur. Bu sistemde; genellikle Çarşamba günleri, alakalı swaplar, x3 olarak yansıtmaktadır. Böylece, hafta sonuna denk istikbal prosedürlerin swapı, hafta içi vakitlarda uygulanmış olmaktadır.

Swap İşlemleri Neden Çok Kullanılmakta ve Yaygın Olarak Tercih Edilmektedir?

İnsanların swap prosedürlerini tercih etmelerinin altında yatan çoğu niçin vardır. Bu asli niçinleri, belli başlı maddeler durumunda sıralayabiliriz:

– Bir yatırımcının hedefleri ya da geri ödeme senaryolarında yaşanan değişiklikler, swap prosedürlerinin tercih edilmesinde etkili olur.

– Finans tercihi olarak; sahip olunan ya da seçenek nakit akışlarına geçişte, yatırımsal parasal yarar artmış ise; swap kullanılabilir.

– Piyasadaki parametre faizli kredi geri ödemelerine ilişkin, riskten korunma ya da mümkün riskleri azaltma ihtiyacı; swap prosedürlerinin tercih edilmesini sağlayabilir.

– Swap, yapılacak karşılıklı sözleşmelerin tasarlanmasında ve de oluşturulandırılmasında büyük esneklikler sunmaktadır. Bu esneklikler, her biri belli bir hedefe hizmet eden pek çok takas varyasyonunu üretmektedir.

– İçinde bulunduğumuz çağda, teknolojik bir finans aracı olan swaplar; bu yönüyle de çok tercih edilmektedir. Swap kullanımı, her geride bıraktığımız gün daha da artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir